Okrajové podmínky v midas Civil
Datum webináře: 11.06.2024
Obsah webináře
- Chování podpor typu Compression-only
- Použití vazeb Rigid link
- Vysvětlení jednotlivých variant prvků Elastic link
- Vytvoření "ručně" definovaných tuhých ramen
Přednášející
IDEA StatiCa
IDEA StatiCa
Webinář se soustředí zejména na problematiku compression-only prvků, "ručně" definovaných tuhých ramen, elastic link prvků a rigid link vazeb. Variant zadání těchto okrajových podmínek je poměrně dost a nesprávné nastavení může vést k chybnému modelu. Cílem webináře je z praktického pohledu a na příkladech vysvětlit zásady použití výše zmíněných okrajových podmínek.
Midas Civil umožňuje počítat s compression-only prvky, i když uživatel nepoužije plně geometricky nelineární výpočet. Vždy je však třeba pamatovat, že při jejich použití neplatí princip superpozice (lineární kombinace) a je nutné použít správný přístup a typ analýzy. I použití compression-only podpory bez zapnuté nelineární analýzy může dávat smysl. Na praktickém příkladu budou vysvětleny principy a zásady jednotlivých přístupů:
- Geometricky nelineární výpočet bez construction stage analýzy
- Compression-only podpory v rámci nelineární CS analýzy
- Compression-only podpory v rámci lineární CS analýzy
Tuhá ramena jsou součástí každého výpočtového modelu mostní konstrukce. Pro jejich vytvoření má uživatel midas Civil v zásadě tři možnosti:
- Tuhé rameno definované uživatelem „ručně“
- Rigid link
- Elastic link
Zejména Elastic link má několik podvariant a pokud je navíc cílem modelovat v rámci tuhého ramena rovněž kloub (například ložisko) je problematika poměrně pestrá. Rozdíly mezi jednotlivými variantami modelování tuhých ramen budou podrobně vysvětleny a na praktickém příkladu jednotrámové nosné konstrukce podepřené na hlavici pilíře pomocí dvojice ložisek budou ukázány příklady správného a nesprávného modelování.